Komunikaty
Niszczyciel rakietowy „Warszawa” – nowa moneta w serii „Polskie Okręty”
Data publikacji strony: 25-04-2013
W piątek 26 kwietnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu okolicznościową monetę 2 zł ze stopu Nordic Gold z wizerunkiem niszczyciela rakietowego „Warszawa”. Dla kolekcjonerów przygotowano 800 tys. monet. Już od dnia emisji będzie można zamieniać je po cenie nominalnej w oddziałach okręgowych NBP.
Moneta, na której uwieczniono ORP „Warszawa”, jest już szóstą w popularnej wśród kolekcjonerów serii „Polskie Okręty”. Do tej pory ukazały się – kolejno – monety z wizerunkami: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun” oraz ORP „Gdynia”. Seria „Polskie Okręty”, na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukażą się jeszcze dwie: ORP „Lublin” oraz Fregata „Gen. K. Pułaski”.
Rewers monety przedstawia wizerunek ORP „Warszawa” na tle morza. Na tradycyjnym awersie znalazły się godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.
Uroczysta prezentacja monety odbędzie się w sobotę 4 maja o godz. 17.00 podczas Majówki z Marynarką Wojenną na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Bezpośrednio przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa znajdzie się punkt zamiany monet NBP, w którym będzie można wymienić obiegowe dwuzłotówki na monety z wizerunkiem ORP „Warszawa”.
ORP „Warszawa” został zbudowany w latach 1966-69 w ZSRR. Początkowo służył we Flocie Czarnomorskiej pod nazwą „Smiełyj”. W 1987 r. niszczyciel został wydzierżawiony przez Polskę, 9 stycznia 1988 r. w Gdyni podniesiono na nim polską banderę wojenną. Wyporność standardowa ORP „Warszawa” wynosiła 3850 ton. Mógł rozwinąć prędkość do 35 węzłów. Jego załogę stanowiło 315 osób. Po raz ostatni banderę na niszczycielu opuszczono 5 grudnia 2003 r.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej „Monety okolicznościowe w 2013 r.” oraz w e-publikacji „Monety okolicznościowe NBP”.
W wypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Biurem Prasowym NBP (Przemysław Kuk: e-mail przemyslaw.kuk@nbp.pl, tel. 669 535 105).