Wydarzenia
Raport o polskich i zagranicznych inwestycjach bezpośrednich
Data publikacji strony: 07-02-2013
Analizy NBP: W 2011 r. do Polski napłynęło o 30 proc. więcej zagranicznych inwestycji bezpośrednich niż w 2010 r. Polska przyjęła niemal połowę wszystkich inwestycji dokonanych wówczas w naszym regionie Europy.
Narodowy Bank Polski opublikował 7 lutego raport zatytułowany Polskie i zagraniczne inwestycje bezpośrednie w 2011 r. Jest to kontynuacja corocznych analiz Departamentu Statystyki NBP, które dotychczas publikowane były w dwóch odrębnych dokumentach – jeden poświęcony był zagranicznym inwestycjom bezpośrednim w Polsce, a drugi – polskim za granicą.
W 2011 r. Polska przyjęła inwestycje bezpośrednie o wartości 13,6 mld EUR, o 30 proc. większej niż w 2010 r. Było to 48 proc. ogółu inwestycji skierowanych do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jak zauważają przy tym analitycy NBP, Skarb Państwa sprzedawał akcje polskich firm szczególnie inwestorom finansowym, a nie branżowym, co statystycznie skutkowało zwiększonym napływem inwestycji portfelowych kosztem bezpośrednich.
Stan zobowiązań zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu łącznego zaangażowania w Polsce wynosił w końcu 2011 r. 153,4 mld EUR. Najwięcej zobowiązań dotyczyło inwestorów z Niderlandów (15 proc.), Niemiec (14 proc.) i Francji (13 proc.).
Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły w 2011 r. 5,1 mld EUR, a łączna ich wartość sięgnęła 38,4 mld EUR.
Tak jak w latach poprzednich, w 2011 r. na wielkość transakcji z tytułu inwestycji bezpośrednich wpływ miało zjawisko kapitału w tranzycie (nie ma on wpływu na gospodarkę kraju). Wartość transakcji z tego tytułu wyniosła 1,5 mld EUR i była o 0,1 mld EUR większa niż rok wcześniej.
Opracowanie zawiera obszerny aneks statystyczny oraz wyodrębnione analizy dotyczące m.in. inwestycji poczynionych na GPW oraz inwestycji bezpośrednich w krajach naszego regionu.
Zobacz: ► Raport o polskich i zagranicznych inwestycjach bezpośrednich w 2011 roku