Wydarzenia
Konferencja po kwietniowym posiedzeniu
Rady Polityki Pieniężnej
Data publikacji: 10-04-2013
Relacja: Rada nie zmieniła na kwietniowym posiedzeniu stóp procentowych banku centralnego. Prezes NBP poinformował w czasie konferencji, że Rada przyjęła sprawozdanie finansowe NBP za ubiegły rok, wykazujące zysk na poziomie ok. 5,5 mld zł.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 9 i 10 kwietnia 2013 r. podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 3,25 proc. w skali rocznej i jest najniższa w historii.
W konferencji prasowej po posiedzeniu RPP udział wzięli: prezes NBP, prof. Marek Belka oraz prof. Adam Glapiński i dr Andrzej Rzońca. Dziennikarze pytali m.in., jakie okoliczności będzie brała RPP przy kształtowaniu polityki pieniężnej w przyszłości. Prof. Marek Belka odpowiadając na to pytanie wskazał na ostatnie zdanie komunikatu po posiedzeniu Rady, które brzmi: „Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki”.
Prof. Marek Belka przypomniał, że RPP nie kieruje się bieżącymi wskaźnikami ekonomicznymi. Podkreślił, że nawet hipotetyczny spadek wskaźnika inflacji poniżej 1 proc. nie musi powodować automatycznej reakcji, gdyż dla Rady liczą się trwałe tendencje w gospodarce.
Jego zdaniem przed dalszym obniżaniem stóp, będących obecnie na historycznie najniższym w Polsce poziomie, powstrzymuje Radę fakt, że Polska jest nadal jednym z nielicznych krajów, które uchroniły się przed stosowaniem niekonwencjonalnych metod polityki pieniężnej. Jak tłumaczył prezes NBP inne banki centralne, szczególnie z krajów rozwiniętych, nie miały innego wyjścia przy prowadzeniu polityki pieniężnej, jednakże niekonwencjonalne metody mogą prowadzić do negatywnych następstw w przyszłości.
Prezes NBP poinformował również, że przepisy projektu ustawy o powołaniu Rady Ryzyka Systemowego przygotowane przez NBP zostały uzgodnione w ostatnich tygodniach z Ministerstwem Finansów i projekt powinien wkrótce trafić na ścieżkę legislacyjną.
Rada przyjęła ponadto sprawozdanie finansowe NBP za 2012 rok. Wykazało ono zysk NBP w wysokości ok. 5,5 mld zł. Zgodnie z prawem, 95 proc. tej kwoty – jak przypomniał prezes NBP – trafi do budżetu państwa.