Komunikaty
Jaka jest pozycja konkurencyjna polskiej gospodarki w 2017 r.? „Globalny raport konkurencyjności 2017-2018” Światowego Forum Gospodarczego
Data publikacji strony: 26-09-2017
Biuro Prasowe NBP zaprasza na prezentację „Globalnego raportu konkurencyjności 2017-2018” (GCR) ze szczególnym uwzględnieniem pozycji Polski. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 27 września, o godz. 10:00 w siedzibie NBP (ul. Świętokrzyska 11/21).
Wyniki raportu, opracowanego przez World Economic Forum (WEF) we współpracy i instytucjami z całego świata, w tym z Narodowym Bankiem Polskim, zaprezentują dr Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP oraz dr Piotr Boguszewski z DAE.
Globalny Indeks Konkurencyjności, obliczany przez World Economic Forum i będący podstawą konstrukcji rankingu konkurencyjności krajów, ma kluczowe znacznie m.in. dla decyzji zagranicznych inwestorów.
Podczas spotkania dowiedzą się Państwo m.in.:
- Jak Polska wypada w tym rankingu na tle innych krajów?
- Które główne filary konkurencyjności powinniśmy wzmocnić, aby stać się bardziej konkurencyjni?
- Jakie czynniki komplikują prowadzenie działalności przedsiębiorcom w Polsce?
- Które kraje są najbardziej konkurencyjne na świecie, które najszybciej poprawiają swoją pozycję w rankingu? Czy Szwajcaria kolejny raz z rzędu utrzymała pozycję lidera?
- Jakie zmiany w metodyce rankingu zostały wprowadzone w 2017 r.? Jak je interpretować? Jakie dalsze modyfikacje są planowane przez WEF w kolejnej edycji GCR i jaka byłaby pozycja konkurencyjna Polski w ramach nowego podejścia?
„Globalny raport konkurencyjności” zawiera wyniki badań nad konkurencyjnością prowadzonych corocznie przez Word Economic Forum. W tym roku bierze w nich udział niemal 140 państw i kilkanaście tysięcy firm z całego świata. Narodowy Bank Polski od wielu lat aktywnie uczestniczy w tych badaniach i jest polskim partnerem WEF. Wykorzystywany w „Globalnym raporcie konkurencyjności” ranking konkurencyjności jest oparty na globalnym indeksie konkurencyjności (Global Competitiveness Index, GCI). Zgodnie z definicją konkurencyjności jako „zbioru instytucji, polityk oraz czynników determinujących poziom wydajności w danym kraju” GCI jest obliczany na podstawie danych publicznych i prywatnych dotyczących 12 kategorii, tzw. filarów konkurencyjności, które razem tworzą pełny obraz konkurencyjności danego kraju.
Akredytacja:
Osoby zainteresowane udziałem w prezentacji prosimy o akredytację w Biurze Prasowym NBP (press@nbp.pl; do środy godz. 9:00). Ze względów organizacyjnych prosimy o przybycie do siedziby NBP o godz. 9:45.
Kontakt dla mediów:
Biuro Prasowe NBP, press@nbp.pl, tel. +48 22 185 20 12