O NBP
Współpraca techniczna NBP
O współpracy technicznej na rzecz państw rozwijających się
Narodowy Bank Polski, podobnie jak inne europejskie banki centralne, współpracuje z bankami centralnymi z państw rozwijających się. Jedną z form tej kooperacji jest współpraca techniczna. Współpraca techniczna NBP realizowana jest zgodnie ze stosowną uchwałą Zarządu NBP, dokumentami programowymi, a także umowami i porozumieniami dwustronnymi lub dotyczącymi udziału NBP w międzynarodowych działaniach pomocowych organizowanych lub finansowanych przez banki centralne oraz inne instytucje. Nadrzędnym celem współpracy technicznej NBP - zgodnie z Programem współpracy technicznej Narodowego Banku Polskiego 2016+, przyjętym przez Zarząd NBP 3 grudnia 2015 r., - jest wsparcie instytucji partnerskich w osiąganiu przez nie jak najwyższych standardów w obszarze bankowości centralnej dzięki wykorzystaniu przekazywanej im przez NBP specjalistycznej wiedzy wzbogaconej polskimi doświadczeniami, w tym w zakresie tworzenia i funkcjonowania niezależnego banku centralnego.
Program współpracy technicznej NBP cieszy się dużym zainteresowaniem wśród instytucji partnerskich i jest wysoko oceniany m. in. z uwagi na doświadczenia Polski z okresu transformacji gospodarczej, reform poprzedzających akcesję do Unii Europejskiej oraz kryzysu gospodarczego z 2008 r. Zróżnicowana oferta szkoleniowa (wielość form i różnorodność tematów), jak też zapewnianie tłumaczenia spotkań na język rosyjski przyczyniają się do wzrostu liczebności odbiorców tej działalności NBP.
Oferta współpracy – corocznie opracowywana w formie katalogu – powstaje w oparciu o analizę potrzeb szkoleniowych partnerów programu oraz propozycji seminariów i warsztatów zgłaszanych na dany rok przez departamenty NBP.
Aktualna lista seminariów i warsztatów zostanie umieszczona w Katalogu Współpracy Technicznej 2020 (Technical Cooperation Catalogue 2020). Jak co roku katalog został przygotowany w języku angielskim i języku rosyjskim.
Pozostałe działania (wizyty studyjne, staże oraz wyjazdy eksperckie) planowane i organizowane są na bieżąco, w zależności od potrzeb zgłaszanych przez instytucje partnerskie i dostępności zasobów NBP.
Tematyka i formy współpracy technicznej
NBP realizuje współpracę techniczną w następujących formach:
- seminaria (2-3 dni) dla maksymalnie 25 ekspertów z banków centralnych krajów rozwijających się;
- warsztaty (2-3 dni) dla maksymalnie15 ekspertów z banków centralnych krajów rozwijających się;
- wizyty studyjne (2-5 dni) dla niewielkich grup ekspertów z jednego bądź kilku banków centralnych;
- staże (2-8 tygodni) dla 1-2 ekspertów z wybranego banku centralnego;
- wyjazdy eksperckie przedstawicieli NBP na zaproszenie banków centralnych;
- konsultacje telefoniczne i e-mailowe;
- udział w projektach międzynarodowych realizowanych na rzecz instytucji partnerskich.
Współpraca techniczna NBP dotyczy w szczególności następujących zagadnień:
- polityka pieniężna i jej instrumenty,
- statystyka bilansu płatniczego, statystyka monetarna, sprawozdawczość statystyczna,
- edukacja ekonomiczna,
- integracja europejska i współpraca z międzynarodowymi instytucjami finansowymi,
- systemy informatyczne, bezpieczeństwo teleinformatyczne,
- audyt wewnętrzny,
- organizacja zamówień publicznych,
- działalność informacyjna i promocyjna NBP,
- polityka kadrowa, system oceny i szkolenia pracowników,
- ochrona fizyczna i przewóz wartości,
- system płatniczy,
- rachunkowość w banku centralnym i inne.
Priorytetowi partnerzy programu
Podobnie jak w latach 2013–2015, od 2016 r. działania w zakresie współpracy technicznej NBP kierowane są w pierwszej kolejności do banków centralnych i instytucji partnerskich z:
- krajów należących wraz z Polską do konstytuanty w Międzynarodowym Funduszu Walutowym lub Grupie Banku Światowego: Azerbejdżan, Kazachstan, Republika Kirgizji, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan;
- krajów objętych programem Partnerstwa Wschodniego: Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina;
- krajów kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia oraz Turcja.
Mając na uwadze dbałość NBP o efektywność współpracy technicznej, przedsięwzięcia bilateralne i długoterminowe kierowane są wyłącznie do partnerów priorytetowych. Natomiast działania w ramach multilateralnej współpracy technicznej NBP (seminaria i warsztaty) są kierowane również do przedstawicieli banków centralnych krajów spoza powyższej listy.
Międzynarodowa współpraca banków centralnych – najlepsze praktyki ESBC
Narodowy Bank Polski w swojej działalności przestrzega najlepszych praktyk ESBC, które zostały przygotowane przez Grupę Roboczą ds. Współpracy Banków Centralnych pod auspicjami Komitetu ds. Stosunków Międzynarodowych ESBC.
Międzynarodowa współpraca banków centralnych: najlepsze praktyki ESBC
Kontakt
Wydział Współpracy Technicznej
Departament Zagraniczny
Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa
tct@nbp.pl
Wydział