Komunikat z prac Międzyresortowej Grupy Roboczej ds. Integracji Polski z Unią Gospodarczą i Walutową - W dniu 22 stycznia 2004 r. odbyło się posiedzenie Międzyresortowej Grupy Roboczej NBP (Narodowy Bank Polski) i MF (Ministerstwo Finansów) ds. Integracji Polski z Unią Gospodarczą i Walutową pod przewodnictwem Pana Andrzeja Bratkowskiego (Wiceprezesa NBP) i Pana Ryszarda Michalskiego (Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów), podczas którego:
- odbyła się dyskusja nt. aktualnych uwarunkowań procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową (UGW), w szczególności problemów polityki fiskalnej i pieniężnej oraz możliwego terminu wejścia Polski do Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM2) i do strefy euro,
- omówiono zagadnienia proceduralne wejścia Polski do ERM2 oraz strefy euro, bieżący stan prac analitycznych, dotyczących gospodarczych uwarunkowań tych procesów,
- określono harmonogram i zakres dalszych prac Grupy.
- Stwierdzono, że celem Rządu i NBP jest prowadzenie polityki gospodarczej, sprzyjającej utrwaleniu się zjawisk wzrostowych w gospodarce oraz wejście na ścieżkę szybkiego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, prowadzącego do szybkiej realnej konwergencji.
- Stwierdzono, że celem Rządu i NBP jest uzyskanie członkostwa Polski w UGW, przy czym proces ten powinien przebiegać z uwzględnieniem uwarunkowań makroekonomicznych, w tym możliwości wypełnienia przez Polskę nominalnych kryteriów konwergencji.
- W ramach założeń rozważanej strategii przystąpienia do strefy euro należy uwzględnić:
- możliwie najkrótszy okres przebywania Polski w ERM2,
- kurs centralny na poziomie, stwarzającym warunki dla wzrostu gospodarczego, pozwalającym na uniknięcie napięć na rynku walutowym i uwzględniającym kurs rynkowy w wybranym okresie referencyjnym.
- Postanowiono, że prace Grupy będą kontynuowane oraz uzgodniono harmonogram dalszych prac i ich zakres, obejmujący m.in. zagadnienia koordynacji polityki fiskalnej i monetarnej oraz koordynacji elementów proceduralnych procesu wstąpienia do strefy euro.
| |